Het is bijna zo ver: 4 mei! In Nederland een behoorlijk beladen dag vanwege dodenherdenking, maar internationaal is het ook een dag om helemaal los te gaan op je Star Wars fandom. 4 mei is namelijk Star Wars Day. Denk maar eens na: in het Engels is het May 4th… May the Fourth… en met een beetje fanboygeest maak je daar in een oogwenk May the Force van: May the force be with you!

De geschiedenis van Star Wars day
De eerste link naar deze woordspeling wijst terug naar 4 mei, 1979, de dag dat Margaret Thatcher haar functie als Prime Minister van Groot-Brittannië oppakte. Volgens een Deense omroeper zou haar politieke conservatieve partij een advertentie hebben geplaatst in The London Evening News, met als boodschap “May the Fourth Be with You, Maggie. Congratulations.” Echt veel gebruik werd er niet van gemaakt, tot het moment dat in 2008 een Facebookgroep ontstond die deze dag gebruikte om Luke Skywalker Day te vieren. Pas sinds 2011 wordt Star Wars Day door heel wat fans gevierd (let wel: de feestdag is echt door fans in het leven geroepen!). De eerste viering vond plaats in Toronto, Ontario, Canada in de Toronto Underground Cinema. Zo organiseerden Sean Ward en Alice Quinn een Original Trilogy Trivia Game Show; een verkleedwedstrijd met beroemde juryleden en de beste parodieën, eerbetonen en remixen op het witte doek. Het werd een succes, waardoor ze in 2012 nog zo’n evenement organiseerden.
Sinds 2013 zet The Walt Disney Company deze feestdag officieel in de kijker door het organiseren van verschillende Star Wars evenementen en festivals in Disneyland en Walt Disney World – en op hun websites. Disney had in 2012 namelijk Lucasfilm overgenomen, inclusief de rechten voor Star Wars. Deze dag wordt dan ook dankbaar aangegrepen voor de introductie van nieuwe Star Wars films en series, zoals in 2020 de finale van The Clone Wars, Star Wars: The Rise of Skywalker, de acht-afleveringen tellende documentairereeks Disney Gallery: The Mandalorian en dit jaar is er ruimte voor een nieuwe animatiereeks: Star Wars: The Bad Batch.

Fun facts:
- Veel junioren honkbalteams, zoals de Toledo Mud Hens en de Durham Bulls hebben speciale uniformen voor Star Wars Day.
- Astronauten op het ISS keken Star Wars op 4 mei, 2015.
- In 2015 speelde het carillon van de Peace Tower op Parliament Hill in Ottawa, Canada “The Imperial March” uit Star Wars, samen met andere ruimte-gerelateerde melodieën.
Coole acitiviteiten op Star Wars Day
Wil jij Star Wars day op een gepaste manier vieren? Dat kan natuurlijk. Wij hebben een paar bijzondere activiteiten voor je op een rij gezet.
- Je kunt denken aan het bekijken van jouw favoriete deel uit de Star Wars saga (of delen, afhankelijk van de tijd die je hebt) of een paar afleveringen van één van de Star Wars series, waaronder natuurlijk ook de nieuwe serie Star Wars: The Bad Batch. Dankzij GroupWatch kun je, zelfs als je deze Star Wars-dag niet samen kunt zijn, samen met vrienden en familie kijken. Lees hier in welke volgorde je alle Star Wars films kunt kijken. Maar er is meer dan dat!
- 4 mei pleit voor een extra-speciaal menu. Serveer een hele dag Yoda-pannenkoeken als ontbijt, een Princess Leia-rijstkom voor de lunch en Bantha Blue Butter-sandwichkoekjes als dessert. Of kies je favoriete gezonde snack, zoals TIE-fighters met fruit, voor een eenvoudige traktatie die je Padawans kunnen helpen bij de voorbereiding.
- Creatief aan de slag? De Star Wars voertuigen, huizen en wapens hebben zo hun eigen unieke stijl, die je best makkelijk kunt namaken. Haal dus wat dozen, kokers, toiletpapierrollen en oude apparaten voor de dag en maak jouw eigen unieke Star Wars creaties!
- Verdiep je kennis over Star Wars met deze bijzondere gids over Star Wars, die je meeneemt achter de schermen van de eerste trilogie. Daarin lees je precies waarom bepaalde scènes zo gemaakt zijn en hoe ze de bijzondere speciale effects voor elkaar hebben gekregen.
- Ga aan de slag met LEGO! Zoek je een paar coole sets? Wat dacht je van:
- 75192 – LEGO Star Wars Millenium Falcon – €849,00
- 75300– LEGO Star Wars Imperial TIE Fighter – €44,99
- 75305 – LEGO Star Wars Scout Trooper Helmet – €59,99
- 75304 – LEGO Star Wars Darth Vader Helmet – €69,99
- 75306 – LEGO Star Wars Imperial Probe Droid – €69,99
- 75318 – LEGO Star Wars Baby Yoda ‘The Child’ – €79,95
- of bekijk hier alle LEGO Star Wars sets op een rij!
Merchandise koop je bij:
